Hornický Penzion logo

Rezervace

Vyhlídková věž "Rudolfka"

OTEVÍRACÍ DOBA
březen, duben po tel. domluvě
květen, říjen so – ne 10 - 12, 13 - 16 h
červen - září po – ne 10 - 12, 13 - 17 h
   
VSTUPNÉ
Dospělí 50 Kč
Děti do 15 let 25 Kč


Vyhlídková věž "Rudolfka" se nachází v obci Bohutín, cca 2 km od Příbrami, v areálu bývalého dolu 25. únor - současného "Hornického penzionu". Vyhlídková plošina je umístěna na vrcholu bývalé těžní věže tohoto dolu, ve výšce cca 40 m. Těžní věž je betonový monolit a je určitě jedinou stavbou tohoto typu v Evropě, ne-li na celém světě.

Důl byl založen v r. 1878 na těžbu olověných a zinkových rud. Původní název tohoto dolu byl „Důl korunního prince Rudolfa“ („Rudolfka“) a měl klasickou nižší železnou těžní věž. V roce 1950 byla postavena současná betonová těžní věž a důl dostal jméno „25. únor“. Důl ukončil svoji činnost v roce 1978.

Samotný výstup na vyhlídku se skládá ze 3 částí. První část je výstup po železných schodech z pororoštů do prvního podlaží bývalé šachetní budovy, do druhé části se nastoupí do betonové nohy těžní věže, kde je točité železobetonové schodiště, kterým vystoupáte až do výšky cca 30 m, z něhož pak přejdete na přisazené venkovní kovové točité schodiště z pororoštů, které je po celém svém obvodu i na schodnicích průhledné, což ve výšce cca 35 m nad zemí představuje nevšední adrenalinový zážitek.

Výstup je samozřejmě bezpečný, je však nutné zvládnout výstup 193 schodů.

Upozorňujeme, že výstup není vhodný pro děti do 3 let a pro méně fyzicky zdatné osoby. Na výstup doporučujeme též zvolit vhodnou obuv.